Bouwinspecteur bij Tata Steel

Datum: 06-10-2023

Op het terrein van Tata Steel wordt continu gebouwd en gerenoveerd. Bouwinspecteur Janna Myke van de OD NZKG komt soms dagelijks op het terrein en controleert op brandveiligheid en of bouwwerkzaamheden volgens afspraak worden uitgevoerd: ‘Op een bordes van 100 meter hoogte in hoogoven 6 staan is behoorlijk indrukwekkend!’

Wat doe je als bouwinspecteur van de OD NZKG bij Tata Steel?

‘Wij controleren of alle bouwwerkzaamheden volgens de bouwtekening, de regels in de vergunning en het Bouwbesluit 2012 worden uitgevoerd. Daarbij letten we bijvoorbeeld op voldoende wapening, ventilatie, brandveiligheid en stevigheid van constructies, zoals trappen en bordessen. Daarnaast controleren we ook alle brandveiligheidsvoorzieningen in de grotere kantoren en fabriekspanden, zoals blusmiddelen en brandwerende scheidingswanden.’

Hoe houd je in bouwtoezicht rekening met de omwonenden?

‘Als er overlast wordt ervaren door bouwwerkzaamheden, gaat het eigenlijk altijd om geluid. Er mag daarom in de nachtelijke uren niet gebouwd worden, tenzij er een ontheffing is. Maar ook dan moet er zo min mogelijk geluid worden geproduceerd. Hier controleren we op en we komen dus ook ’s nachts op het terrein om na te gaan of er alleen werkzaamheden worden uitgevoerd waar we toestemming voor hebben gegeven.

Wat is de grootste uitdaging in je werk?

‘Dat je controles uitvoert terwijl je naast draaiende installaties staat en dat je te maken hebt met enorme bouwwerken. Zoals nu bij de renovatie van Hoogoven 6, waarin bordessen worden gemaakt op wel 100 meter hoogte. Dat is behoorlijk indrukwekkend en dan moet je geen hoogtevrees hebben. Maar soms sta je ook bij buizen met een diameter van wel 6 meter, zoals voor gastransport of het doekfilter bij de pelletfabriek. Dat vergt wel wat van de draagkracht. Hoe zorg je dan dat alles veilig is? Ik vind het een uitdaging om daarmee bezig te zijn!’

Wat speelt er op dit moment op het gebied van bouwtoezicht?

‘Het grootste project op dit moment is de renovatie van Hoogoven 6. Er komen nieuwe vloeren in het ovenhuis, nieuwe platformen, afzuigingen, bordessen, nieuwe metselmerk en het omhulsel wordt aanpast. De laatste grote renovatie is van tientallen jaren geleden.’

Wat staat er de komende tijd te gebeuren qua bouwwerkzaamheden?

‘Heel veel. De DeNOx installatie bij de Pelletfabriek, dat is een groot ontstoffingsfilter dat schadelijke stoffen tegenhoudt. Die zit nu in de aanvraagprocedure. Verder zijn er nog wat kleine bouwwerkzaamheden bij de Kooksfabrieken. Op de langere termijn komen er grote installaties voor het groen staal project van Tata Steel. Dat wordt een heel groot project waarvoor we ook nieuwe bouwinspecteurs nodig hebben. Er staat nu ook een vacature uit voor bouwinspecteur groen staal.’

Inschrijven voor de nieuwsbrief

Wil je regelmatig op de hoogte worden gebracht van nieuws over Toezicht op Tata Steel? Meld je dan aan voor onze nieuwsbrief.

Stem